Baba Vanga (Vangeliya) Mesaj Var! (Gezi Günlüğü-1)

Baba Vanga (Vangeliya) Mesaj Var! (Gezi Günlüğü-1)

Bulgaristan Kahin Vanga
17Aralık

Yakın tarihin en önemli kahinlerinden Baba Vanga’ya ( Vangeliya) olan merakım 1996 yılında vefat eden kahinin cenaze törenini izlerken başlamıştı.Aklımda kalanlar inanılmaz etkileyici kalabalık bir tören ve kendisinin inşa ettirdiği kiliseydi.

Aradan yıllar geçti ve ülkemizde Renan Seçkin’in yazmış olduğu Baba Vanga (Vangeliya) kitabı ile çok daha doğru bilgilere ulaşmış, azalan merakım yeniden alevlenmişti. Hayli mütevazı Renan Hanım ile tanışma Vanga (Vangeliya) ve benzer konularda sohbet etme olanağımız oldu fakat bu görüşmelerin beni Baba Vanga’nın topraklarına götürecek yolun yapı taşlarını döşediğinden habersizdim. Baba Vanga’ya (Vangeliya) bir tur düzenlediğini duyduğumda çok heyecanlandım. Yine de gidebileceğim konusunda emin olduğumu da söyleyemem lakin her şey fazlası ile yolunda gitti...

Ve tarih 22 Ocak 2018’i gösterdiğinde Bulgaristan’daydık.

Biraz dinlendikten sonra Baba Vanga’nın (Vangeliya) Petrich’te yaşadığı eve doğru yola çıktık. Bir müddet sonra eve yakın bir yerde indik ve yüksek olmayan binalar arasından Baba Vanga’nın (Vangeliya) bahçe kapısına ulaştık. Artık duvarlarla çevrili evin bahçe kapısından geçip iki katlı evinin önündeydik. Eve girdiğimizde bir çok kişi derin bir acı ve hüzün hissettiğini söyledi. İçeride adını bile orada duyduğumuz ülkeler tarafından Baba Vanga’ya (Vangeliya) hediye edilmiş eşyalar sergilenmekteydi. Kapıdan girdiğimizde sağımızda bir oturma odası ve solumuzda ise ibadet etmek için ayırdığı bir yer bulunmaktaydı. Evinde kendi mabedini oluşturmuştu; iki katlı bu evin her odasında bir bütünlük ve uyum olmasının yanı sıra, her odanın renkleri de dahil olmak üzere Baba Vanga (Vangeliya) tarafından özenle düzenlenmiş ve oldukça da süslenmişti, ayrıca ev beş oda ve bir mutfaktan ibaretti. Baba Vanga (Vangeliya) kilise tarafından kabul gören birisi değildi ama inançlı bir Hristiyandı. fakat her şeye rağmen yine de kilise ile görüşleri ayrışıyordu.

Mutfak bölümüne geldiğimizde evin duvarında bulunan Baba Vanga’nın (Vangeliya) çocukken geçirmiş olduğu kazayı anlatan paranormal yeteneklerinin ortaya çıkmasına da neden olan olayın, anlatıldığı işleme bir tablo bulunmaktaydı. Bu işlemenin fotoğrafını çeken Şehnaz Hanım, her çektiği fotoğrafın ters çıktığını söyledi. Bunun üzerine hepimiz tekrar tekrar fotoğraf çekmesini istedik, bu olaya makul bir açıklama arıyorduk. Telefonu ilk etapta ters çektiği bu fotoğrafları daha sonrasında ise düz olarak galeride gösteriyordu. Son olarak selfi çekmeye karar verdik fakat selfilerde ters çıkıyordu. Yaklaşık yarım saat fotoğrafın neden ve nasıl ters çıktığını çözmeye çalıştık en son çekilen selfininde ters çıkması ile durumun özel bir durum olduğunu kabullenmek zorunda kaldık.

Arkadaşımın komidinin üzerinde bir anı defteri bulunduğunu söylemesi üzerine bende yazayım dedim; bizden de yazılı bir hatıra olur diye düşündüm. Daha önce yaşadığımız durumun şokunu üzerimizden atamadan anı defterine yazdığımız yazıların birer dakika arayla çekilen fotoğraflarda silinmiş olduğunu gördük. Bu yazılardan biri bana diğerleri ise arkadaşım Didem hanım ve Renan Hanıma aitti. Ve grubumuzdaki fotoğrafçı bir arkadaşımızında bilgisinden faydalanarak bu şekilde bir duruma ışığın sebep olup olamayacağını sorguladık. Öğrendik ki bu ışıkla ilgili bir durum değildi. Arkadaşım kendisinin ve benim anı defterine yazdıklarımın fotoğrafların çekmişti, kelimeleri bulduk;

“Mutluyum, barışçıl, sır yolu, karşımıza çıksın, izlerini, işaretlerini, kattıkların için, hürmetlerimle” kelimelerinin silinmeyerek isimlerimizin tamamı ile birlikte kaldığını gördük. Hayatı boyunca insanlara birbirinizi sevin diyen Baba Vanga’dan (Vangeliya) yine barışçıl bir telkin ile örtüşen kelimelerin yorumlarını siz okuyuculara bırakıyorum.

Ölümünden sonra belediye tarafından müze haline getirilen bu evin içerisinden maalesef fotoğraf paylaşamıyorum çünkü Bulgaristan hükümeti tarafından bu konuda koyulmuş bir kural var. Baba Vanga (Vangeliya) ile ilgili detayllı bilgiye Araştırmacı-Yazar Renan Seçkin’in kitabından ulaşabilirsiniz.

Baba Vanga'nın (Vangeliya) Rupite'te inşa ettirdiği kilise ile ilgili gözlemlerimin devamında görüşmek üzere...